ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղի ուսանողների մասնակցությունը Մեդիագրագիտության միջազգային անվճար դասընթացին
Մեդիագրագիտության միջազգային անվճար դասընթացին
ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղի «Ծրագրային ճարտարագիտություն» մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանողներ Գոռ Խուրշուդյանը և Մարտուն Բաբայանը հոկտեմբերի 11-18-ը, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի և գերմանական «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի հետ համագործակցության շրջանակներում, մասնակցեցին միջազգային անվճար դասընթացին։
Միջոցառումը, որը կրում էր «Կամրջելով ձայները. մեդիագրագիտություն, համայնքային երկխոսություն և երիտասարդների մասնակցություն» (Bridging Voices – Media Literacy, Community Dialogue & Youth Participation) խորագիրը, տեղի ունեցավ Թբիլիսիում (Վրաստան)՝ Erasmus+ ծրագրի շրջանակում։ Դասընթացի աշխատանքային լեզուն անգլերենն էր։
Դասընթացը հնարավորություն տվեց ուսանողներին խորացնել գիտելիքները մեդիագրագիտության, տեղեկատվության ստուգման և թվային անվտանգության ոլորտներում։ Մեր ուսանողները մասնակցեցին նաև միջմշակութային միջոցառումների, խմբային աշխատանքների և քննարկումների։
Միջոցառումը նպաստեց ուսանողների հաղորդակցական և թիմային հմտությունների զարգացմանը, միջազգային փորձի փոխանակմանը և նոր կապերի ձևավորմանը։ Գոռը և Մարտունը նշում են, որ վերադառնում են նոր գաղափարներով՝ պատրաստ տեղայնացնելու ձեռք բերած գիտելիքները իրենց համալսարանում՝ խթանելով մեդիագրագիտության և միջազգային ծրագրերին ակտիվ մասնակցության մշակույթը։
Erasmus+ KA171 աշխատակազմի փոխանակման ծրագիր
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Վանաձորի մասնաճյուղի Որակի ապահովման և արտաքին կապերի բաժնի վարիչ, Հումանիտար գիտությունների, ընդհանուր տնտեսագիտության և մարմնակրթության ամբիոնի դասախոս Արուսյակ Մադոյանը 2025 թ. սեպտեմբերի 22–26-ը մասնակցել է Erasmus+ KA171 աշխատակազմի փոխանակման ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված միջազգային շաբաթին, որն անցկացվել է Իտալիայի Կիետի–Պեսկարայի G. D’Annunzio համալսարանում։
Միջոցառմանը ներգրավված էին ավելի քան 40 մասնակիցներ 15 երկրներից (Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Լատվիա, Իտալիա, Պորտուգալիա, Լեհաստան, Ռումինիա, Ֆինլանդիա, Թուրքիա, Շվեդիա, Հայաստան, Չինաստան, Վիետնամ և Իռլանդիա)։ Բացման նիստում համալսարանի պրոֆեսոր Մարչելո Կոնստանտինին անդրադարձավ համալսարանի կրթական և գիտահետազոտական ներուժին՝ ընդգծելով բազմակողմ համագործակցության նշանակությունը։
Միջազգային շաբաթվա շրջանակում քննարկվեցին բուհերի միջև համագործակցության լավագույն փորձերը, լաբորատոր և հետազոտական ենթակառուցվածքների արդյունավետ կիրառման մեխանիզմները, ինչպես նաև լրացուցիչ ֆինանսավորման ներգրավման հնարավորությունները։ Ներկայացված նյութերը նպաստեցին մասնակիցների միջև գիտելիքի փոխանակմանն ու նորարարական կրթական և հետազոտական մոտեցումների զարգացմանը։
Արուսյակ Մադոյանի մասնագիտական ներգրավվածությունը միջազգային շաբաթին ներառեց մի շարք քննարկումներ և դասախոսություններ՝ նվիրված բարձրագույն կրթության միջազգայնացմանը, գիտահետազոտական ծրագրերի կառավարմանը և եվրոպական կրթական միջավայրի զարգացման միտումներին։ Ուշագրավ էր INGENIUM Եվրոպական համալսարանների դաշինք նախագծի ներկայացումը, որի նպատակն է խթանել համատեղ կրթական և հետազոտական նախաձեռնություններ։
Մասնակցությունը ոչ միայն ամրապնդեց Վանաձորի մասնաճյուղի կապերը եվրոպական գործընկերների հետ, այլև ստեղծեց համագործակցության նախադրյալներ ապագա գիտական նախագծերի և ուսանողական շարժունության ծրագրերի համար։ Ստացված փորձառությունը և հաստատված կապերը կարող են կարևոր դեր ունենալ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի միջազգայինացման ռազմավարության իրականացման, ինչպես նաև կրթական և հետազոտական ներուժի զարգացման գործընթացում։
Այս մասնակցությունը ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղի և Իտալիայի Կիետի–Պեսկարայի G. D’Annunzio բարձրագույն կրթական հաստատությունների միջև համագործակցային հարաբերությունների խորացման հերթական քայլ, որն ունի նշանակալի ազդեցություն գիտելիքահեն տնտեսության ձևավորման և միջազգային գործընկերային ցանցերի ընդլայնման համար։
ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղի ուսանողի ուսումնառությունը Գերմանիայում՝ «Erasmus+» կրթական ծրագրի շրջանակում
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Վանաձորի մասնաճյուղի «Տնտեսագիտություն» մասնագիտության բակալավրի երրորդ կուրսի ուսանող Երվանդ Հարությունյանը 2024-2025 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակը անցկացրել է Գերմանիայում՝ «Erasmus+» KA1 ուսանողական շարժունության միջազգային ծրագրի շրջանակում։
Երվանդը ուսանել է Գերմանիայի Գելզենկիրխենի Վեստֆալյան տեխնոլոգիական համալսարանում՝ մասնակցելով տնտեսագիտության արդիական դասընթացների։ Դասընթացները նպատակաուղղված են եղել գործնական հմտությունների զարգացմանը՝ հիմնված եվրոպական կրթական լավագույն փորձի վրա։
Վերադառնալով հայրենիք՝ Երվանդ Հարությունյանը հանդիպում ունեցավ ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Արմեն Խառատյանի հետ և կիսվեց իր վառ տպավորություններով։ Նա նշեց, որ «Erasmus+» ծրագրին մասնակցությունը իր կյանքի ամենակարևոր փորձառություններից մեկն է, որն ամրապնդել է թե՛ մասնագիտական, թե՛ անձնային հմտությունները։
«Այս հնարավորությունը ուսանողների համար բացում է նոր հորիզոններ, նպաստում է ինքնակատարելագործմանը և աշխարհայացքի ընդլայնմանը»,– նշեց Երվանդը՝ իր խորին շնորհակալությունը հայտնելով Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանին և Մասնաճյուղին՝ նման բացառիկ հնարավորություն ընձեռելու և աջակցելու համար։
Երվանդը վստահ է, որ ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները կծառայեցնի բուհի զարգացմանը և իր միջազգային փորձառությամբ կկիսվի համակուրսեցիների ու դասախոսների հետ։
ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղի ուսանողների Էրազմուս+միջազգային փոխանակման ծրագրին մասնակցելու արդյունքների ամփոփում
Սույն թվականի սեպտեմբերի 26-ին ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ հանդիպում՝ Էրազմուս+ միջազգային փոխանակման ծրագրին մասնակցած երկու ուսանողների հետ։
«Ծրագրային ճարտարագիտություն» մասնագիտության երկրորդ կուրսի ուսանողներ Գոռ Խուրշուդյանը 2024թ․-ի գարնանային կիսամյակում սովորել է Լեհաստանի Լյուբլինի տեխնոլոգիական համալսարանում, իսկ Վարդան Թաթոսյանը 2024թ․-ի գարնանային կիսամյակում սովորել է Իսպանիայի Գրանադայի համալսարանում։
Ուսանողները կիսվեցին իրենց փորձով, ներկայացրին, թե ինչ տվեց իրենց փոխանակման ծրագրին մասնակցությունը, ինչ նոր անձնային հմտություններ են ձևավորել, խոսեցին ձեռք բերված գիտելիքներից, ուսումնական գործընթացում կիրառված նոր մեթոդներից և, իհարկե, միջմշակութային հարաբերություններից։
Վերջիններս նշեցին, որ արտասահմանյան բուհերում մեծամասամբ իրականացվում են գործնական դասեր, քանի որ շեշտը դրված է ուսանողների պրակտիկ ունակությունները զարգացնելու վրա։
Միջազգային փոխանակման ծրագրին մասնակցած ուսանոնղները նաև ընդհանուր տեղեկություն տվեցին շարժունությանը մասնակցելու համար, այն է՝ ուսանողները պետք է տիրապետեն սահուն անգլերենին, հետևեն մայր բուհում պարբերաբար հրապարակվող Էրազմուս+ ուսանողների շարժունության մրցույթի հայտարարություններին, մրցույթն անցնելուց հետո պետք է իրականացնել հյուրընկալող բուհի առաջարկած դասընթացների և մայր բուհի ուսումնական ծրագրի առարկաների կրթական վերջնարդյունքների համադրելիությունը և կուտակված կրեդիտների փոխճանաչումը:
Բակալավրի դիմորդները կարող են շարժունության մրցույթին դիմել երկրորդ կուրսից ներառյալ, իսկ ավարտական կուրսի ուսանողները շարժունության ծրագրին մասնակցել չեն կարող: Ուսանողների շարժունության տևողությունը կարող է տևել նվազագույնը 2 ամսից մինչև առավելագույնը 12 ամիս:
Հանդիպման նպատակն էր ուսանողների շարժունության խթանումը կրթության զարգացման համար՝ հիմնված եվրոպական բուհերի լավագույն փորձի վրա։
Վերջում տեղի ունեցավ հարց ու պատասխանի ակտիվ փոխանակում:
ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղի ուսանողների` Էրազմուս+միջազգային փոխանակման ծրագրին մասնակցելու արդյունքների ամփոփում
Նոյեմբերի 11-ին ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ հանդիպում՝ նվիրված Էրազմուս+ միջազգային փոխանակման ծրագրին մասնակցած ուսանողների փորձի ներկայացմանը։
Հանդիպման ընթացքում իրենց փորձով կիսվեցին՝ «Ծրագրային ճարտարագիտություն» մասնագիտության ուսանող Գոռ Խուրշուդյանը, որը մեկ կիսամյակ սովորել է Լեհաստանի Լյուբլինի տեխնոլոգիական համալսարանում, նույն մասնագիտության ուսանող Վարդան Թաթոսյանը, որը մեկ կիսամյակ ուսանել է Իսպանիայի Գրանադայի համալսարանում, «Տնտեսագիտություն» մասնագիտության ուսանող Երվանդ Հարությունյանը, որը սովորել է Գերմանիայի Գելզենկիրխենի Վեստֆալյան տեխնոլոգիական համալսարանում, ինչպես նաև «Ծրագրային ճարտարագիտություն» մասնագիտության ուսանողներ Գոռ Խուրշուդյանն ու Մարտուն Բաբայանը, որոնք Erasmus+
ծրագրի, ՀԱՊՀ-ի և գերմանական «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի համագործակցության շրջանակներում մասնակցել են «Կամրջելով ձայները. մեդիագրագիտություն, համայնքային երկխոսություն և երիտասարդների մասնակցություն» խորագրով դասընթացին։
Ուսանողները ներկայացրին իրենց եվրոպական ուսման փորձը՝ պատմելով, թե ինչ հնարավորություններ է ընձեռել նրանց ծրագրին մասնակցությունը։ Նրանք անդրադարձան ձեռք բերված գիտելիքներին, կիրառված նոր ուսուցման մեթոդներին, ինչպես նաև միջմշակութային հարաբերությունների և համագործակցության կարևորությանը։
ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղի տնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Խառատյանը իր խոսքում ընդգծեց նման նախաձեռնությունների կարևորությունը՝ նշելով, որ ուսանողների մասնակցությունը միջազգային ծրագրերին նպաստում է նրանց մասնագիտական և անձնային հմտությունների զարգացմանը։ Պարոն Խառատյանը հավելեց, որ այդ նպատակով մասնաճյուղում կազմակերպվում է նաև խոսակցական անգլերենի դասընթաց, որի նպատակն է բարելավել ուսանողների լեզվական հմտությունները՝ հնարավորություն տալով նրանց մասնակցել միջազգային շարժունության ծրագրերին։
Ուսանողները կարևորեցին այն հանգամանքը, որ արտասահմանյան բուհերում ուսուցման գործընթացում գերակշռում են գործնական աշխատանքները, քանի որ շեշտը դրվում է ուսանողների պրակտիկ կարողությունների զարգացման վրա։
Նրանք նաև ներկայացրին Էրազմուս+ շարժունությանը մասնակցելու հիմնական պայմանները․ ուսանողները պետք է տիրապետեն անգլերենին, հետևեն բուհում պարբերաբար հրապարակվող մրցույթի հայտարարություններին, ճիշտ համադրեն հյուրընկալող և մայր բուհերի ուսումնական ծրագրերի առարկաները՝ ապահովելով կրեդիտների փոխճանաչումը։
Շարժունության մրցույթին կարող են մասնակցել բակալավրիատի երկրորդ կուրսի ուսանողները, ինչպես նաև մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանողները՝ ստանալով կրկնակի դիպլոմ։
Հանդիպման նպատակն էր խթանել ուսանողների միջազգային շարժունությունը և նպաստել կրթության զարգացմանը՝ հիմնվելով եվրոպական բուհերի լավագույն փորձի վրա։
Ռոբոտատեխնիկայի և Ինժեներական լաբորատորիաներ
STEM գիտելիքների խթանման նպատակով ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղում USAID Armenia-ի աջակցությամբ և ՀԱՊՀ-ի անմիջական միջնորդությամբ ստեղծվել են ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած Ռոբոտատեխնիկայի և Ինժեներական լաբորատորիաներ, որտեղ և՛ արցախահայ աշակերտները, և ՀԱՊՀ Վանաձորի մասնաճյուղի ավագ դպրոցի աշակերտները մասնակցելու են անվճար հիմունքներով կազմակերպվող հետևյալ դասընթացներին՝